Czy Ty też chcesz mieć 200 lm/W ?

 

Skuteczność świetlna źródeł staje się w obecnych czasach coraz ważniejszą kartą przetargową.

 

Philips przełamał barierę 200 lm/W! CREE jako pierwszy przekroczył 300 lm/W z białej diody!

 

Znasz te krzykliwe hasła?

Słupki pną się do góry i oto mamy źródła LED 20 razy wydajniejsze od zwykłej żarówki. Skuteczność świetlna źródeł zdaje się rosnąć w czach. Ale gdzie jest te 200, 300 lm/W? Te oszałamiające informacje pochodzą z 2014 roku. Minęły 3 lata i nie można na rynku kupić nawet diody o wydajności  200 lm/W, a co dopiero mówić o komercyjnym produkcie jak źródło światła, czy oprawa oświetleniowa. Przeglądam sobie katalogi z 2014 roku polskich firm i widzę sprawność 130-140 lm/W przy kloszu opalizowanym.

Skuteczność świetlna – Wyścig na papierze

Mam wrażenie, że uczestniczę w jakimś nierealnym wyścigu na papierze. Kto da więcej. W naszym laboratorium dokonaliśmy już około 1000 pomiarów i zaledwie 3-4 razy widziałem produkt, który zbliżył się do 150 lm/W przy rozsądnych parametrach jakościowych światła. Cały czas trafiają do nas produkty o sprawnościach rzędu 60 do 100 lm/W. Często słyszę od klientów: „zbudowałem rewelacyjną oprawę,  mam 140 lm/W, nikt nie ma takiej sprawności”. Krótka weryfikacja i klient schodzi na ziemię. 85 lm/W. Co się stało, miało być tak dobrze! Przez ten wyścig często spotykamy się z podawaniem teoretycznej sprawności diody LED przy małych prądach. „Robię tak, bo wszyscy inni tak robią.” To słowa jednego z klientów naszego laboratorium. Na szczęście powoli takie postępowanie odchodzi do lamusa. Większość zaczyna się interesować realnymi parametrami i doskonaleniem swoich produktów.

Skąd zatem sprawności na poziomie 85 lm/W?

Weźmy dla przykładu oprawę biurową zbudowaną na bazie profilu aluminiowego z mikropryzmatyczną optyką z zastosowaniem diod LED średniej mocy (tzw. mid power LED). Sprawność wyjściowa diody przy zadanym prądzie niech wynosi 140 lm/W. Samo umieszczenie modułu LED na głębokości 20 mm  poniżej optyki zabiera nam ok. 20 procent sprawności (otrzymujemy 112 lm/W). Jest to spowodowane odbiciami wewnętrznymi oraz ograniczeniem kąta rozsyłu diody. A co z optyką? Wg. danych producenta powinna mieć sprawność na poziomie 92%, a zatem powinniśmy uzyskać  ok. 103 lm/W. To jest sprawność teoretyczna optyki w momencie, kiedy wiązka światła skierowana jest bezpośrednio do niej pod kątem prostym. Jak już wspomniałem wcześniej w tego typu oprawie mamy do czynienia z odbiciami wewnętrznymi i różnymi kątami padania światła. Okazuje się, że realna sprawność mikropryzmatycznej optyki w takim układzie to 70-80%. Otrzymujemy zatem średnio 85 lm/W! Jeśli zastosujemy optykę z materiału opalizowanego o teoretycznej sprawności  50-60% to dzięki odbiciom wewnętrznym wyniki w obu przypadkach będą zbliżone.

Czy da się podnieść skuteczność świetlną oprawy?

Mając możliwość zbadania tych parametrów oprawy, które wpływają na jej sprawność, można odpowiednio dostosować rozwiązania technologiczne. Naszym klientom, dzięki współpracy i uzyskanym poradom, niejednokrotnie udało się podnieść sprawność nawet o 20%!

Zobacz także:

Czy strumień świetlny oprawy może być większy niż modułu LED w niej zainstalowanego?

Czy można dać 10 lat gwarancji na oprawę LED?